Dane osoby

Paulina Wężyk

Dane personalne

Nazwisko: Wężyk
Imię: Paulina
Płeć: kobieta
Data urodzenia: 11 Kwi 1876, Kępno
Data śmierci: 27 Kwi 1963, Śrem

Rodzice


Rodzeństwo


Wywód przodków

Zobacz wywód przodków

Drzewo genealogiczne

Zobacz drzewo genealogiczne

Notatki

Paula Wężyk, poetka

http://henryk-tyszkiewicz.webpark.pl/paulawezyk.htm

Teki Dworzaczka: 51359 (Kępno) 1876.11/IV. * (K.), ch. 7/V. Paulina Rozalja, c. Pawła de Wężyka i Eleonory de Kamockiej, rezyd. u brata w Myjomicach -- Mich. Kobierzycki dz-c Pyszkowa i Rozalja de Kaczkowska zCzęstochowy

Feliks Wężyk był stryjecznym dziadkiem urodzonej 11 kwietnia 1876 rokuw Kępnie Pauli Wężyk. Była ona córką Pawła i Eleonory z SARIUSZ KAMOCKICH, rodzice jej byli czynnie zaangażowani w powstaniu styczniowym 1863 roku na obszarze województwa kieleckiego, skąd pochodziła jej matka. Po dużych staraniach wynikłych z powstania rodzina przeniosła się doWielkopolski, gdzie Paula się wychowała. Od najmłodszych lat była wybitnie poetycko uzdolniona. Już w dzieciństwie pisała wiersze i opowiadania.

Mając osiem lat wygrała konkurs literacki ogłoszony przez warszawski tygodnik Wieczory rodzinne". Po śmierci ojca w 1902 roku wraz z matkąprzeprowadziła się z Myjomic do Poznania. Tutaj rozwinęła swój talentliteracki. Od 1903 roku zaczęła współpracować z Przewodnikiem Katolickim", pisała również do pisma Praca" i Głos Wielkopolski". W tych dwóch pismach przez długie lata redagowała Kącik dla dzieci i młodzieży". Jej nazwisko jako autorki widać było w innych pismach poznańskich:Kurier Poznański", Dziennik Poznański" i Wielkopolanin". Była stałąwspółpracowniczką: Naszego Misjonarza", Małego Misjonarza", Echa Afryki" i Murzynka". Nawet w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej wNaszym Pisemku" wydawanym przez Siostry Felicjanki można było spotkać jej wiersze. Przez osiem lat redagowała pismo dla gospodyń wiejskich, które nosiło tytuł Dobra Gospodyni". W 1924 roku zaczęła stale współpracować z Przewodnikiem Katolickim", jako redaktorka działu młodzieżowego. Podczas lat międzywojennych wydala kilkanaście zbiorów wierszyi opowiadań. Napisała kilka utworów scenicznych przeznaczonych dla amatorskich teatrzyków dziecięcych.

Paula Wężyk przez długie lata zajmowała się działalnością społeczną icharytatywną, głównie wśród młodzieży. Utrzymywała więź a młodzieżą emigracyjną. Odpisywała na setki listów czytelników z krajów europejskich i amerykańskich. Dokonywała licznych przekładów z języka niemieckiego i francuskiego.

Gdy w 1929 roku obchodziła 25 - lecie pracy w Przewodniku Katolickim"wówczas naczelny redaktor pisma ks. Infułat Józef Kłos powiedział jej: Nie ma zakątka ziemi gdzie by nie było Przewodnika, a gdzie jestto pismo tam wszędzie nie tylko czytają Panią, ale i kochają". PolskaAkademia Literatury w 1934 roku odznaczyła ją medalem.

Lata starsze miała przeraźliwie samotne, z mieszkania Fundacji Garczyńskich" wyrzucili ją hitlerowcy, wówczas zamieszkała w domu starców, wPleszewie Ostatnie lata spędziła w domu starców w Śremie, gdzie zmarła 27 kwietnia 1963 roku. Pogrzeb jej zgromadził setki ludzi, a uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ksiądz biskup Franciszek Jedwabski.sufragon poznański. Biły dzwony wszystkich kościołów śrcmskich. Mszę świętą odprawił siostrzeniec zmarłej ks. Kanonik Sarniewicz z Zaniemyśla. Twórczość Pauli Wężyk można podzielić na trzy działy, religijny - związany z rokiem liturgicznym, przyrodniczy, religijny, patriotyczny iokolicznościowy. Autor tekstu: Henryk Tyszkiewicz

http://baranow.pl/urzad/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=65


Lista wszystkich osób | Lista osób o nazwisku Wężyk
Paulina Wężyk w danych metrykalnych | Rodzina w danych metrykalnych